Разликата между обикновени и бизнес компютри
Ако ви предстои покупка на компютър едно от нещата, които трябва да вземете предвид е за какво най-често ще го ползвате. Вероятно планирате да отскочите до близкия хипермаркет за електроника и да изберете това, което ще ви посъветват консултантите там.
Това, което в повечето случаи ще видите, са модели предназначени за крайни потребители или с други думи – компютри за дома.
В случай, че избирате компютър за вашия бизнес, имайте предвид, че големите производители имат специални модели насочени именно към бизнес потребителите. Обикновено те не се предлагат дори в големите магазини за техника. Бизнес клас компютрите се доставят от дистрибутори или оторизирани партньори на съответния производител.
Компютърни конфигурации за бизнеса
При компютрите подходящи за домашна употреба, най-голямо значение вероятно имат производителността и цената. Потребителите търсят възможно най-високата производителност за бюджета, който са си определили.
В къщи, имаме нужда от компютър или лаптоп, с който да браузваме в мрежата, може би рядко използваме офис приложения, като MS Office. Гледаме филми, от време на време, може би да използваме някоя програма за редакция на снимки или видео.
Компютърните конфигурации от бизнес клас обаче се различават значително от компютрите предназначени за домашна употреба, независимо от цената.
Бизнес клиентите обикновено имат нужда не само от високо-производителни компютърни конфигурации, но търсят и надеждност, стабилна и по-тиха работа, енергоефективност, удължена гаранция, осигуряване на поддръжка на компютърните системи на място, там където са инсталирани. Това важи особено за настолните компютри.
Бизнесът избира своето компютърно оборудване на база два основни показателя
- Ниски общи разходи за покупка + поддръжката на компютърното си оборудване за целия му жизнен цикъл
- Осигуряване на висока продуктивност на служителите
Бизнес клиентите обикновено купуват компютърно оборудване веднъж на 3 до 5 години, като през този период от конфигурациите се очаква
- Да НЕ намаляват значително своята производителност
- Да не се повреждат и чупят често
- Да работят без прекъсване денонощно, понякога в запрашена среда (магазини с голям човекопоток)
- Да могат да бъдат бързо поправени
- Да няма големи прекъсвания на работата на служителите
- Да има по-дълго време наличност от съвместими резервни части, дори след изтичане на гаранцията им.
Последното е много важно за компании, които разполагат с хиляди компютри. Много често е невъзможно да бъдат подменени всички компютри в рамките на един годишен бюджет.
Бизнес лаптопи
При бизнес лаптопите има и още разлики.
Високо качествен и прецизен тъч пад, висококачествена клавиатура, която подобрява многократно производителността при писане. Висококачествени дисплеи с висока резолюция, икономичност, дълъг живот и висок контраст, оптимизиран за дълготрайна работа.
Вземете предвид само клавиатурата. Една удобна и стабилна клавиатура може да направи дори само писането на имейли по-ефективно.
Можете да си представите, колко по-продуктивни са служители, които имат на разположение компютри, които им осигуряват повече удобство, бързина, уморяват ги по-малко и създават по-малко прекъсвания на работата им.
Все повече, при бизнес компютрите и лаптопите започва да се акцентира и на възможностите за бърза и лесна комуникация с колегите ви.
И най-накрая, производителите започнаха да обръщат внимание и на красивия, и елегантен дизайн. Дизайнът на даден продукт, всъщност има много по-голямо отражение върху работата на един служител, начина по-който клиентите ви възприемат и дори бизнес културата в една организация.
Сигурност на данните
Представете, си че пътувате командировка и си забравите служебния лаптоп в някое заведение или лоби бара на хотела. Вероятно последният ви проблем ще бъде самия лаптоп.
Загубата или кражбата на информацията, която е на него обаче е това, което може да ви докара големи главоболия.
Това е само една от опасностите, които грозят вашия служебен лаптоп и най-вече вашия бизнес, когато става дума за мобилност на служителите. Затова бизнес лаптопите обикновено акцентират и върху следните аспекти и характеристики
- Здравина на корпуса и защита срещу счупване при изпускане на земята
- Защита при разливане на течности и запрашаване
- Защита на системата и данните, чрез възможност за криптиране на информация, защита на BIOS и допълнителен вграден софтуер за предотвратяване на злонамерен достъп.
- Защита на достъпа чрез сензор за пръстов отпечатък
Всеки бизнес компютър е материален актив, който има на харддиска си още по-ценни нематериални активи. Всяка компания държи активите да са налични до края на експлоатационния си период. Ако един бизнес компютър може лесно да се счупи при изпускане, то той вероятно няма да бъде предпочитан от бизнес потребителите и компаниите.
Сигурността е може би един от най-важните аспекти на бизнес компютрите.
Наличието на т. нар. TPM модул е задължителен. Но какво представлява този модул?
Това е чип интегриран на дънната платка, който генерира и съхранява криптографски ключове. Чрез тях се криптира информацията на дисковете на компютъра.
TPM прави така, че хардуерът да може да се използва само в тази конфигурация и с вашата парола. С други думи, ако ви откратнат само харддиска и се опитат да инсталират друга операционна система на него за да ви откраднат информацията, то това ще бъде невъзможно. Цлятата информация на диска е криптирана и може да бъде прочетена само на вашия компютър с вашата парола. На практика никой друг освен вас не може да използва този компютър.
Свързаност с периферни устройства
Докато при домашните компютри, новите технологии навлизат и си отиват бързо, при бизнес компютрите, скоростта на промяна на продуктовите конфигурации е по-бавна.
Причината е, че бизнеса ползва най-разнообразни периферни устройства – от принтери и скенери, до проектори, плотери, външни хард дискове, интернет стикове и много други.
Експлоатационния период на тези продукти е по-дълъг. Целта, разбира се, е да има по-дълго време съвместимост с останалото оборудване на компанията, което може да е по-старо.
Например Serial порта се използва за връзка с проектори, които обикновено се използват с години. Затова все още има бизнес лаптопи, които са от ново поколение, но все още могат да бъдат закупени с такъв порт.
Един бизнес компютър има нужда от добър набор от портове. Такива може да са HDMI, USB, SD Card Reader.
CD устройствата към 2019 г. вече би трябвало да са напълно излезли от употреба, но понякога има специфични изисквания на бизнесите, поради които те все още се срещат в конфигурирации на бизнес компютри.
Производители
Има много производители, които са слели своите бизнес и потребителски компютри в общи продуктови линии. Когато обаче става дума за среден и голям бизнес, правителствени организации, медицински заведения и подобни, производителите на бизнес клас компютри и лаптопи, които се открояват са HP, Dell и Lenovo.
Цени
Очаквано, цените на бизнес класа компютри са по-високи от тези при потребителските машини, но не значително.
Ако вземете предвид всички предимства, които ще осигурите чрез избор на бизнес клас компютри, то цената няма да ви се стори чак толкова голяма.
Освен това бизнес компютрите обикновено се оценяват на база цена на експлоатация за целия експлоатационен период, за разлика от обикновените домашни компютри.
Обикновено бизнес компютрите, за разлика от геймърските компютри, не са оборудвани с дискретна видео карта. Тя не е необходима. Има обаче специалисти, които използват мощни програми за видео-обработка, 3D дизайн или друг вид специализиран софтуер. За тези специалисти съществуват друг вид бизнес компютри. Те са много по-мощни, с повече възможности за разширения и ъпгрейд. Това са работните станции.
Работни станции
Работните станции са предназначени за архитекти, дизайнери или друг вид специалисти, работещи със специализиран софтуер. Разликите в цената на една работна станция и един бизнес десктоп компютър е буквално в хиляди левове.
Ако компанията ви се занимава с разработки на продукти, проектиране, мултимедия или използва друг вид високо специализиран софтуер с големи системни изисквания, тогава компютрите, които ползвате влизат в категорията на работните станции.
Работните станции често идват с Intel Xeon или AMD Ryzen™ Threadripper™ процесори, вместо по-често използваните
при геймърските компютри или бизнес десктопите, Intel Core или AMD Ryzen процесори.
При работните станции целта е осигуряване на върховна мощ за гладка работа на взискателните приложения.
Много важна е и прецизността на изчисленията и стабилната работа на цялата система при продължително натоварване. Затова и стандартните процесори не са за предпочитане при работните станции.
Виртуални десктопи
Десктоп като услуга (DaaS) има две разновидности. Едната представлява използването на изчислителни ресурси от облака. Това означава, че вашият компютър на практика е част от огромен сървърен клъстер. Операционната ви система е инсталирана във виртуална машина намираща се на отдалечен сървър.
Това може да спести на бизнеса много разходи за поддръжка и мениджмънт на тези рерурси. Отделно може да се спести и от управлението на софтуера, който е инсталиран на всеки виртуален десктоп. Всички предоставени ресурси на потребителя могат да се пакетират в една месечна вноска и така значително да опростят процеса по използване на виртуалните десктопи.
Бизнес компютри на изплащане
Втората разновидност на DaaS е представлява нещо като компютри на изплащане или компютъри под наем.
Това е на практика съвременният модел за покупка на компютърно оборудване. DaaS моделът, или Устройството Като Услуга, представлява, в своята същност, покупка на компютрите на изплащане, като в цената е включена поддръжка и ремонти, анализи на използването на ресурсите на всеки компютър, отдалечена диагностика, планирани ъпдейти на драйвери, ъпгрейд на хардуера, управление на извеждането на компютрите от експлоатация и др.
Услугата представлява нещо като оперативен лизинг с включени услуги.
Този модел тепърва навлиза на пазара, но е значително по-практичен и разбираем от предходния модел. Обикновено е приложим при по-големите компании. При по-малките всъщност можете сами да закупите техника, чрез избран от вас лизингов оператор, но пък по този начин ще трябва да договорите отделно поддръжката и допълнителните услуги.
Компютри втора ръка
Ако ви е необходим бизнес клас компютър или лаптоп, но не можете да отделите необходимата сума, можете да обмислите покупката на компютри втора ръка.
Предимството при тях е че можете да вземете сносен компютър на двойно по-ниска цена. Повечето търговци ги тестват, понякога подменят част от компонентите им и ги предлагат с гаранция, и поддръжка.
Минусът при компютрите втора ръка обаче, е че цените са по-изгодни само при много старите конфигурации. Говорим за компютри на по 6 до 10 години. Това означава, че ако все пак имате нужда от сносна производителност, този вариант не е добър за вас. Не е сигурно какъв софтуер могат да поддържат. Може например да се наложи да ползвате с по-стар и неефективен антивирусен софтуер, който може да работи гладко с по-старите ви компютърни конфигурации. Това е риск, който трябва да изберете дали можете да поемете сами.
Компютърни мрежи
Сигурността на компютърните мрежи е водещ аспект при избора на бизнес компютри. Затова те често залагат на вече наложени технологии за сметка на нововъведенията. Един пример са LAN портовете при бизнес лаптопите (порт за връзка с локална мрежа). Докато при домашните лаптопи този порт отдавна е премахнат от конфигурациите, то при голяма част от бизнес лаптопите той все още е наличен, въпреки широкото навлизане на WiFi технологията.
Кабелната свързаност все още се предпочита от бизнеса, заради високоинтензивния обмен на данни и повишената сигурност. Не на последно място е и причината, че изграждането на високо производителна корпоративна wifi мрежа може да бъде сериозно предизвикателство, както за IT отдела така и за бюджета на компанията.
Ако има високи изисквания относно сигурността, бързината и качеството на безжичния достъп, както и поради допълнителни услуги или изисквания, то проектът може да се усложни още повече.
Обобщение
Ако бизнесът ви зависи от информацията, комуникацията и непрекъсваемост на работата, за вас е силно препоръчително да се ориентирате към бизнес клас компютрите. Ще получите здрави и надеждни устройства с възможност за включена гаранционна поддръжка и лесен ъпгрейд.
Ако обаче ви е необходим домашен компютър за гледане на филми, браузване в интернет, и да играете игри с ниски системни изисквания, можете да се ориентирате и към десетките потребителски конфигурации налични в магазините за електроника.
Компютрите за геймъри са, разбира се, съвсем друг сегмент.