Беше малко след Нова Година през 2022, когато колежката ме посрешна нацупена сутринта и метна на бюрото ми една папка с думата:
“Ето….”
Само я погледнах за момент понеже не ми се влизаше в спорове понеделник сутрин в един от най-киселите месеци през годината и се насочих към кафе машината в кухничката на офиса. Просто нямах нужда от нейния репорт, защото когато видиш постоянен тренд в продажбите знаеш, че той няма как да спре току така.
Тренда беше от началото на Октомври миналата година, продажбите стабилно пораснаха с 47% спрямо предходната година. Такъв ръст не е от пазарно колебание или промени в търсенето. Такъв тренд идва от нещо което сте променили в бизнес модела си или, както беше в нашя случай, нашия модел за маркетинг и продажби.
Тези неща се учат в трети семестър в университета на всяка икономическа специалност, дори в УНСС, но по това време обикновено студентите са заети да се оплакват колко остарели неща са принудени да учат и как им липсва практическо обучение. Което е странно, тъй като 10 г. По-късно ще се опитват да бягат като дявол от тамян от практическите корпоративни обучения, за които плащам щури пари.
Но да се върна на темата. Единственото нещо, което внесох като промяна в маркетинг стратегиятат си беше да се погрижа по-добре за клиентите ни. Звучи като клише, но ето какво имам предвид. Поставих силен приоритет върху настоящите, а не върху привличането на нови клиенти.
Вместо да правя промоции и нови продуктови лончове насочени към нови клиенти, ние направихме същото, но само за настоящите ни клиенти. Няма да навличам в повече подробности. Ако до тук не разбирате за какво става дума или какво може да последва след една такава промяна, не се притеснявайте. За мен също звучеше първоначално, като нещо от преди отминала финансова криза…
За останалите (които разбирате за какво става дума), не бих искал да разкривам прекалено много от тактиките си, въпреки че вие вече отдавна вероятно правите това, което направих аз.
Но изводите, които си направих, ме убедиха, че тренда няма как да е случайност и затова, когато колежката ми хвърли репорта на бюрото (вероятно, просто защото не можеше да ме понася), знаех какви са цифрите. Те бяха над 40% по-високи от миналогодишните, а през декември в ритейла това можеше да означава само едно – бонусът ми ще е умопомрачителен.
И за да не ви оставям съвсем в неведение, ставаше дума за стратегията ми за приоритизиране на настоящите клиенти (не на бъдещите) на нашия онлайн магазин.
Ако се занимавате с онлайн търговия и сте решили да се заемете професионално с развитието вашия бизнес вероятно сте стигнали до извода колко е важно да използвате ефективно клиентските данни.
Когато клиентите правят покупки от вашия онлайн магази те оставят своя телефонен номер, имейл и имена. Това са данни, за които собствениците на физически магазини само могат да мечтаят.
Което е още по-интересно, собствениците на онлайн магазини имат възможността (дори чрез безплатни приложения за дигитален маркетинг, да получават данните и за интересите на всеки отделен потребител. Данни, които във физическите магазини е почти немислимо да бъдат събрани.
Чудите се за какво са ви тези данни ли? Използвайки приложения за маркетинг автоматизация и персонализация, дори ученик би могъл да стартира автоматизирани персонализирани продуктови препоръки, автоматични промо кодове, бонуси за препоръка към приятели, отстъпки за лоялни клиенти и много други маркетинг кампании, които клиентите просто обожават, а вие като собственик на онлайн магазин или мениджър по дигитален маркетинг, можете лесно да автоматизирате, така че да ви носят тонове продажби, буквално на автопилот.
Е, конкуренцията няма да спи дълго, но за мен беше важно нашите клиенти да станат част от нашата програма за лоялност. Ако станат част и от тази на конкурента, не ме интересува, защото аз вече имам канал за директна комуникация с клиентите ми, който не зависи от алгоритмите на социалните мрежи или търсещите машини.
Но, тайната на успеха не беше в програмата ми за лоялност, за в това как накарах клиентите си да станат част от нея.