Connect with us

Колко биткойна има в света?

Колко биткойна има в света?

Бизнес

Колко биткойна има в света?

Биткойн е най-старата и най-известна криптовалута по пазарна капитализация днес, но колко биткойни са налични за нови копачи?

Какво е биткойн?


Наречен „Кралят на крипто“, биткойн (BTC) е първата криптовалута, създадена от псевдонима Сатоши Накамото през 2009 г.

Биткойнът разчита на криптографски техники за защита и валидиране на транзакции, както и генериране на нови единици.

Биткойн се състои от два ключови компонента. Първият е всеобхватната концепция и система. Вторият са отделните единици на криптовалутата BTC.

История на биткойн


Като първата криптовалута, Биткойн предхожда повечето подобни валути. Първата по рода си биткойн размяна се проведе на Bitcoin Talk Forum през 2009 г., когато двама потребители на форума обмениха 5050 BTC за $5,02 чрез PayPal, определяйки обменния курс на $0,00099.

Едва през 2011 г. биткойнът достигна границата от $1, тъй като все повече и повече инвеститори започнаха да купуват криптовалутата. Достигна $10 само няколко месеца по-късно и почти $30 през същата година. Въпреки че 2012 г. беше сравнително безпроблемна за BTC, през 2013 г. цената на монетата достига $250 през април и над $1000 през декември.

Въпреки че следващите две години за Bitcoin са по-неблагоприятни, до 2017 г. приемането на монетата беше в разгара си и цената скочи до исторически връх от $19 345,49. След това през 2021 г. криптовалутата щеше да достигне най-големите си висоти досега, достигайки връх от $68 789,63 през ноември, когато популярната крипто борса Coinbase стана публична.

Колко биткойна съществуват?


Максималното предлагане на биткойн е определено на 21 милиона BTC. Според Рей Дилинджър, който е участвал в прегледа на ранния код на Bitcoin, таванът на предлагането е целенасочено избран от Накамото, така че най-малката деноминация на биткойн винаги да струва по-малко от $0,01, което го прави достатъчно делим дори като основна валута в света.

„21 милиона, умножено по 10^8 подразделения, означава, че дори ако паричното предлагане на целия свят бъде заменено с 21 милиона биткойни, най-малката единица (все още не ги наричахме сатоши) пак ще струва малко по-малко от едно пени, така че каквото и да се случи – дори ако цялата икономика на планетата Земя се измерваше в биткойн – това никога няма да създаде неудобство на хората, като бъде твърде голяма единица за удобство.

Биткойни в обръщение

Що се отнася до това колко биткойни са в обращение, през януари 2024 г. имаше общо 19,6 милиона BTC в обращение, оставяйки само 1,4 милиона биткойни за копаене. Средно новите биткойни се пускат в обращение приблизително на всеки 10 минути, същото време, необходимо за генериране на нов блок в блокчейна на биткойн. Броят биткойни, генерирани на блок, се намалява наполовина след всеки 210 000 блока, приблизително веднъж на всеки четири години, намалявайки броя на токените, които се добавят към доставката.

В началото на биткойн наградата за блок беше 50 BTC, след като през ноември 2012 г. бяха добити 210 000 блока, тя беше намалена до 25 BTC. През юли 2016 г., след още 420 000 блока, наградата беше намалена до 12,5 BTC. На последното събитие за преполовяване на биткойн през май 2020 г. наградата беше намалена до само 6,25 BTC. Следващото преполовяване се очаква през април 2024 г. и ще намали наградата за копаене до 3,125 BTC.

Котировки към 26.03.2024 9:21 ч., Източник: https://www.investing.com/crypto/bitcoin

Какво се случва, когато биткойн достигне максималното си предлагане?


Очаква се биткойнът да достигне своя максимум през 2140 г., в който момент копачите вече няма да получават нови токени като награда, оставяйки стойността да се определя изцяло от търсенето и предлагането.

Според бялата книга за биткойн, копачите все още ще бъдат мотивирани да проверяват транзакциите и да поддържат мрежата безопасна, тъй като те все още ще получават такси за транзакции след проверка на блок.

Някои смятат, че биткойнът ще струва повече, след като достигне максималното си предлагане и следователно сумата на таксите, получавани за всеки блок от транзакции, също ще се увеличи. Въпреки това също е възможно добивът на биткойни да стане нерентабилен при липса на блокови награди.

Котировки към 26.03.2024 9:21 ч., Източник: https://www.investing.com/crypto/bitcoin

Трябва да се отбележи

Също така трябва да се отбележи, че в бъдеще могат да бъдат направени корекции на тавана на доставките. Това може да включва промяна на максималния таван, може би удвояването му до 42 милиона, или прилагане на реденоминация, за да се промени предлагането. Въпреки това, всякакви подобни промени ще изискват консенсус сред по-голямата част от мрежата за копаене на биткойни.

Цялата статия
Може да харесаш...

Още от Бизнес

To Top